Muzeum Bardo w Tunisie

12 maj 2015.

166
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.83 na 5)
Muzeum Bardo w Tunisie4.83 out of 50 based on 6 voters.


Jedną z głównych atrakcji Tunisu jest Muzeum Bardo. Jest to jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale i na świecie.

Tunezja | Budynek Muzeum Bardo, Tunis
Tunezja | Budynek Muzeum Bardo, Tunis (by debord )

Kolekcja mozaik

Muzeum Bardo słynie z ogromnej kolekcji mozaik. Przeniesiono je niemal z każdego zakątka Tunezji. W większości pochodzą z czasów panowania rzymskiego i bizantyjskiego.

Mozaiki znajdują się na ścianach i podłogach. Przedstawiają życie codzienne dawnych mieszkańców, sceny mitologii greckiej i rzymskiej, a także liczne motywy zwierzęce.

Wiele z mozaik pozostało w stanie nienaruszonym. Do najsławniejszych mozaik należą: Wergiliusz w towarzystwie dwóch muz, Ulisses opierający się syrenom, Perseusz ratujący przed potworem morskim Andromedę oraz Daniel w jaskini lwa.

Tunezja | Wiele mozaik przedstawia sceny motologii greckiej i rzymskiej
Tunezja | Wiele mozaik przedstawia sceny mitologii greckiej i rzymskiej (by ancientartpodcast )

Należy pamiętać, że wykorzystane w mozaikach kamyczki są w naturalnych kolorach, nie używano wtedy farb. Ułożenie tak realistycznych postaci i scen jest prawdziwym dziełem sztuki.

Inne eksponaty w muzeum

W muzeum, oprócz mozaik zobaczymy również inne eksponaty, np. sarkofagi, garnki, stele, maski i wiele innych. Wszystko poukładane jest chronologicznie; najstarsze pochodzą z VII wieku p.n.e.

Muzeum Bardo mieści się w pałacu, który dawniej zamieszkiwali bejowie. Obecnie w budynku mieści się również siedziba parlamentu. Oprócz eksponatów zachwyci nas również sam pałac, który zdobią: złocone kolumnady, arkadowe dziedzińce i szerokie schody.

Za niewielką opłatą można fotografować muzealne eksponaty.

Zamach na Muzeum Bardo

18 marca 2015 roku w Muzeum Bardo miał miejsce zamach terrorystyczny. Zginęły 23 osoby, co najmniej 22 zostały ranne. Wśród zabitych byli też obywatele Polski.

Tunezja | Prace konserwatorskie, Muzeum Bardo
Tunezja | Prace konserwatorskie, Muzeum Bardo (by sblackley )

Dodaj komentarz ...