Dinar tunezyjski

06 lipiec 2016.

16
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.79 na 5)
Dinar tunezyjski4.79 out of 50 based on 14 voters.


Walutą Tunezji jest dinar tunezyjski, czyli powszechnie TND. Nie należy go jednak mylić z historycznym złotym dinarem arabskim używanym na przełomie VII-XV wieku.

Tunezja | 100 milimów w otoczeniu dinarów
Tunezja | 100 milimów w otoczeniu dinarów (by dearbarbie )

Dinar tunezyjski został ustanowiony oficjalną waluta kraju w roku 1958, a dwa lata później wprowadzono go do użytku codziennego. Zastąpił on wówczas wcześniejszą walutę, czyli franka tunezyjskiego.

Milimy

1 dinar tunezyjski dzieli się na 1000 milimów. Warto pamiętać, że w Tunezji bywa tak, iż ceny podawane są w milimach, a nie w dinarach. Aby więc z powodu nieporozumienia nie przyprawić się o palpitacje serca, należy uważnie przypatrywać się cennikom.
W Tunezji  w użyciu są zarówno banknoty, jak i monety.

Nominały

Nominały monet to: 5,10,20,50 i 100 milimów oraz ½, 1 i 5 dinarów, natomiast banknoty posiadają nominały o wartości:  5, 10, 20, 30 i 50 dinarów.

Wymiana waluty

Każdy, kto wybiera się do Tunezji powinien wiedzieć, że dinarów tunezyjskich nie można kupić nigdzie indziej niż w samej Tunezji. Najłatwiej jest wymienić na nie dolary, euro i funty; z pozostałymi walutami mogą być trudności. Ponadto, zgodnie z prawem tunezyjskim, wywożenie tej waluty poza granice kraju jest nielegalne. Koniecznie trzeba więc pamiętać o zachowaniu pokwitowania wymiany pieniędzy. Bez takiego kwitu nie będzie można ponownie wymienić pieniędzy przed wyjazdem z Tunezji. Co więcej, przy wyjeździe można wymienić tylko 1/3 zakupionych dinarów.

Tunezja | W Tunezji bywa tak, iż ceny podawane są w milimach, a nie w dinarach. Zanim więc załamie nas ich wysokość, przyjrzyjmy im się dokładniej
Tunezja | W Tunezji bywa tak, iż ceny podawane są w milimach, a nie w dinarach. Zanim więc przerazi nas ich wysokość, przyjrzyjmy im się dokładniej (by snopek )

Dinary w innych krajach

Dinar używany jest także jako oficjalna waluta w kilku innych krajach: Algierii, Bahrajnu, Iraku, Jordanii, Kuwejcie, Libii oraz Serbii. Dlatego też należy pamiętać, że mówiąc o walucie każdego z tych państw, powinniśmy powiedzieć słowo „dinar” a następnie podać kraj, z którego pochodzi. 

Pochodzenie nazwy "dinar"

Słowo „dinar” w językach europejskich zapożyczone zostało z arabskiego (dīnār), gdzie najprawdopodobniej pojawiło się od greckiego słowa „δηνάριον”, wywodzącego się bezpośrednio z łaciny od słowa „dēnārius”.

Tunezja | Banknot o nominale 20 dinarów
Tunezja | Banknot o nominale 20 dinarów (by dearbarbie )

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...