Fauna Tunezji

08 styczeń 2015.

7
com_content.article
(19 razy zagłosowano, średnia ocena 4.95 na 5)
Fauna Tunezji4.95 out of 50 based on 19 voters.


Jak wskazują liczne dane archeologiczne (np. rysunki naskalne) czy historyczne, w Tunezji żyły niegdyś liczne egzotyczne zwierzęta. Niestety na przestrzeni dziejów wiele z nich zupełnie wyginęło.

Tunezja | Pokrzewka aksamitna (Sylvia melanocephala)
Tunezja | Pokrzewka aksamitna (Sylvia melanocephala) (by juan_e )

Dzisiaj do fauny tunezyjskiej zaliczyć można zaledwie 84 gatunki ssaków i 375 gatunków ptaków. Niestety nawet w obecnych czasach zwierzęta te nadal narażone są na różne zagrożenia.

Ptaki

Jak wynika z najnowszych obserwacji ornitologicznych, 10 gatunków ptaków nie można już spotkać na terenie Tunezji, a kolejnych 8 jest tak rzadko spotykanych, że można powiedzieć, iż są to przypadkowe obserwacje.

Gatunkami ptaków charakterystycznymi dla Tunezji są: Skowrończyk sierpodzioby (Chersophilus duponti), Dzierlatka (Galerida cristata) oraz Pokrzewka aksamitna (Sylvia melanocephala).

Ssaki

Z powodu polowań bardzo zmniejszyła się niegdyś liczna populacja długouchego fenka.

Przetrzebione zostały także nietoperze, które jeszcze do niedawna były dla Tunezyjczyków przysmakiem.

Na szczęście podejście ludzi do dzikiej przyrody w ostatnich czasach bardzo się zmieniło i teraz liczne gatunki zwierząt znajdują się pod ochroną prawną.

Niektóre zwierzęta, które były na granicy wyginięcia lub praktycznie wyginęły reitrodukowano (czyli ponownie wprowadzono na stare miejsca bytowania) i obecnie żyją one na wolności w parkach narodowych. Najlepszym przykładem sukcesu w takich działaniach są adaksy, oryksy, strusie i muflony, których populacje dzięki ochronie odnowiły się w parku narodowym Bou Hedma.

Tunezja | Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca nabeulensis)
Tunezja | Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca nabeulensis) (by merula )

Gady i płazy

W Tunezji spotkać można ponad 30 gatunków jaszczurek i ponad 30 gatunków węży.

Tylko węże z rodzaju żmijowatych są niebezpieczne. Szczególnie należy uważać na żmiję rogatą, która zakopuje się w piasku, przez co nieświadomie można na nią nadepnąć.

Zachowanie szczególnej ostrożności jest też ważne ze względu na skorpiony, których w Tunezji nie brakuje. Podczas wycieczek na pustynię czy w regiony górskie wysokie obuwie jest w Tunezji niezbędne.

Często natrafić można także na niewielkie żółwie. Jest to gatunek o nazwie, którą przetłumaczyć można jako  tunezyjski żółw śródziemnomorski (Testudo graeca nabeulensis). 

Tunezja | Skorpiony widywane są na pustyni niemal codziennym
Tunezja | Skorpiony widywane są na pustyni niemal codziennym (by M Hedin )

Wycieczki przyrodnicze

Ze względu na swoje małe rozmiary i ciekawe położenie, Tunezja jest idealnym miejscem do obywania wycieczek przyrodniczych. Warto wybrać się choćby do dwóch parków narodowych Bou Hedma i Ichkeul, w których na pewno spotkamy niezwykle ciekawe gatunki zwierząt i ptaków.

Dodaj komentarz ...