Park Narodowy Ichkeul

28 wrzesień 2015.

123
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.13 na 5)
Park Narodowy Ichkeul4.13 out of 50 based on 8 voters.


Park Narodowy Ichkeul znajduje się na północy Tunezji w niedalekiej odległości od wybrzeży Morza Śródziemnego. Park obejmuje swoim zasięgiem jezioro Ichkeul oraz otaczające go podmokłe tereny.

Tunezja | Jezioro Ichkeul
Tunezja | Jezioro Ichkeul (by t_abdelmoumen )

Ptaki

Co roku podczas migracji zatrzymują się tu tysiące ptaków, głównie kaczki, gęsi i różowe flamingi.

Rzadszymi gatunkami spotykanymi w okolicach jeziora są: kaczka jarzębata oraz modrzyk zwyczajny.

Najlepszym okresem do obserwacji ptactwa są miesiące od października do lutego.

Ssaki

W Parku Ichkeul można spotkać także bawoły wodne, dziki, szakale, wydry i jeżozwierze.

Budowa tamy i jej konsekwencje

W roku 1980 Park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jednakże ze względu na budowę tamy, która  zaburzyła delikatną równowagę całego ekosystemu, między 1996 i 2006 park znalazł się także na liście Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Tama drastycznie zmniejszyła dopływ słodkiej wody do jeziora, w związku z czym jego zasolenie zwiększało się gwałtownie z roku na rok. Podobnie działo się z otaczającymi go bagnami i trzcinowiskami.

Rośliny charakterystyczne dla tych siedlisk bardzo szybko zostały zastąpione przez gatunki słonolubne.

Zmiany w bioróżnorodności szaty roślinnej wpłynęły niekorzystnie na migrujące ptaki, które przestały tu zalatywać. Jest to typowa reakcja łańcuchowa, spowodowana nieprzemyślanym działaniem ludzkim.

Mimo usilnych prób i starań rządu tunezyjskiego mających na celu odwrócenie negatywnych skutków budowy tamy, nie da się już całkowicie odtworzyć wcześniejszego ekosystemu.

Turystyka

Park Narodowy Ichkeul  jest doskonale przystosowany do przyjmowania turystów. Znajdują się tutaj ławki i stoły piknikowe, wyznaczone są trasy do zwiedzania, a niedaleko od parkingu znajdziemy budynek muzeum, w którym można podziwiać kolekcję wypchanych ptaków oraz dowiedzieć się o szczegółach dotyczących lokalnej fauny i flory oraz funkcjonowaniu całego ekosystemu.  

Dodaj komentarz ...