Wielki Szott (Chott El Jerid)

29 czerwiec 2016.

169
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Wielki Szott (Chott El Jerid) 4.67 out of 50 based on 9 voters.


Wielki Szott (Chott El Jerid) to słone, bezodpływowe jezioro znajdujące się w środkowo-zachodniej Tunezji. Położone jest pomiędzy Saharą a terenami górzystymi. Jego powierzchnia zajmuje niemal 7000 km².

Tunezja | Słone jezioro Wielki Szott
Tunezja | Słone jezioro Wielki Szott (by paszczak000 )

Region, w którym znajduje się jezioro Wielki Szott powstało około 1,5 mln lat temu.

Jezioro pokryte jest kryształkami soli, które przyjmują przeróżne barwy. Szczególnie warto wybrać się tu o zachodzie słońca. Widok jaki zobaczymy z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

W pobliżu jeziora znajdują się także liczne oazy. Najbardziej znaną jest Oaza Neta, która jest miejscem pielgrzymek odbywanych przez sufitów. Inną oazą wartą zobaczenia jest Tauzar. Zobaczymy tam przepiękny, wybudowany w IX wieku meczet. W Oazie Douz zobaczymy wspaniały gaj palmowy.

Jezioro Wielki Szott możemy przejść pieszo. Wiele osób decyduje się na przejechanie go samochodem, ale nie jest to bezpieczne, ponieważ skorupa na powierzchni soli może nie być wystarczająco twarda.

Jakiej pogody można się spodziewać w pobliżu jeziora? W największe upały temperatura może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza. Z powodu bardzo małych opadów deszczu zdarza się, że jezioro całkowicie wysycha. Najlepiej przyjechać tu w chłodniejsze miesiące, np. listopad czy grudzień.

Ciekawostką jest, że jezioro Chott El Jerid zostało uwiecznione w kultowym filmie „Gwiezdne wojny”.

Tunezja | Kryształki soli w jeziorze Wielki Szott przybierają przeróżne kolory
Tunezja | Kryształki soli w jeziorze Wielki Szott przybierają przeróżne kolory (by felipg )

Dodaj komentarz ...