Chèchia

03 luty 2015.

90
com_content.article
(13 razy zagłosowano, średnia ocena 4.31 na 5)
Chèchia4.31 out of 50 based on 13 voters.


Szaszija lub z francuskiego Chèchia (شاشية) to tradycyjne tunezyjskie męskie nakrycie głowy w odcieniu czerwieni lekko wpadającej w pomarańcz.

Tunezja | Tunis – produkcja tradycyjnych nakryć głowy
Tunezja | Tunis – produkcja tradycyjnych nakryć głowy (by sparklenose )

Cynobrowe nakrycie głowy

Kolor szasziji określany jest jako cynober. Barwa ta nazywana bywa także chińską czerwienią lub vermilion’em. Powstaje ze stosunkowo rzadkiego minerału z gromady siarczków, nazywanego cynabarytem. Składa się on z siarczku rtęci i jest najczęściej eksploatowaną rudą rtęci.

Aż do XIX wieku szaszija otaczana była turbanem. Stąd też prawdopodobnie wywodzi się jego nazwa, gdyż słowem „chèche” Francuzi nazywali materiał wykorzystywany przez Tuaregów do robienia turbanów. 

Tunezyjska szaszjia różni się od podobnej do niej marokańskiej czapki o nazwie fez. Najważniejszą różnicą jest fakt, że fez jest sztywny, podczas gdy szaszija jest elastyczna.

Szaszija a młode pokolenie

Tradycja wyrobu szaszij sięga II wieku i najprawdopodobniej rozpoczęła się w mieście Kairoum. Obecnie, aby móc ją produkować, trzeba zdać specjalny egzamin przed najstarszymi rzemieślnikami zajmującymi się tym fachem.

Młodzi Tunezyjczycy praktycznie już nie noszą szasziji. Zakładają ją z okazji tradycyjnych świąt lub specjalnych rodzinnych okazji. Można powiedzieć, że współcześnie jest to raczej nakrycie głowy starszych mężczyzn. Aby ożywić branżę już w latach 90. zaczęto odchodzić od tradycyjnego wyglądu szasziji i produkować ją w wielu kolorach lub z różnymi ozdobami. Jednak i to nie pomogło zainteresować młodego pokolenia takim nakryciem głowy.

Tunezja | Tradycyjna szaszija może być wspaniałą pamiatką z podróży
Tunezja | Tradycyjna szaszija może być wspaniałą pamiątką z podróży (by sparklenose )

Obecnie 80% wytwarzanych w Tunezji szeszij jest eksportowanych do Algierii, Maroka, Sudanu, a nawet krajów azjatyckich np. na Sri Lankę czy do Malezji.

Szaszija – produkcja i sprzedaż

Tradycyjną szasziję wykonuje się z czesanej wełny, którą się filcuje i farbuje. Co ciekawe, mimo iż jest to męskie nakrycie głowy, jego produkcją zajmują się głównie kobiety. Najważniejszym elementem produkcji szaszij jest woda. To od niej ponoć zależy końcowy efekt i jakość czapki.

Dla wielu turystów jest to świetna pamiątka z wakacji w Tunezji lub prezent dla znajomych, dlatego też szaszije można kupić na każdym targu.

Tunezja | Szaszija - tradycyjne męskie nakrycie głowy
Tunezja | Szaszija – tradycyjne męskie nakrycie głowy (by CMoravec )

Dodaj komentarz ...