Medyna w Sousse

04 listopad 2016.

180
com_content.article
(10 razy zagłosowano, średnia ocena 4.90 na 5)
Medyna w Sousse4.90 out of 50 based on 10 voters.


Jedną z największych atrakcji w Sousse (Susie) jest medina (medyna). Jeśli chcemy zrobić zakupy, dobrze zjeść i pozwiedzać – to tylko tutaj.

Tunezja | Wielki Meczet, Susa
Tunezja | Wielki Meczet, Susa (by archer10 )

Piękno medyny

Medyna jest to stara dzielnica, w której mieszczą się bazary oraz główny meczet.

Medina to labirynt wąskich uliczek, uginające się od nadmiaru towaru stoły, kawiarnie i restauracje, w których skosztujemy potraw kuchni tunezyjskiej. Otoczona grubymi murami obronnymi zajmuje 32 ha. W 1988 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Chodząc uliczkami łatwo się zgubić, ale wystarczy podnieść głowę, a zobaczymy wysokie wieże minaretów – nasz punkt orientacyjny.

Spacer po medinie

Przygotujmy się, że spacer po medinie nie będzie należał do cichych i spokojnych. Sprzedawcy będą nas namawiali do zakupów (oczywiście w język polskim), dzieci będą prosiły o cukierki, a samozwańczy przewodnicy będą próbowali namówić nas na oprowadzenie, oczywiście za opłatą. Oprócz tego, medina to bogactwo kolorów i zapachów!

W centrum mediny znajduje się Wielki Meczet, który mogą zwiedzać również kobiety (pamiętajmy o odpowiednim ubiorze). Warto też zwrócić uwagę na ribat – wojskowy klasztor muzułmański.

Tunezja | Sklep z aromatycznymi przyprawami
Tunezja | Sklep z aromatycznymi przyprawami (by happenchance )

Zakupy

Jednym z powodów odwiedzenia mediny są zakupy. A tu, jak przystało na prawdziwy kraj arabski znajdziemy wszystko. Począwszy od aromatycznych przypraw i herbat, przez ubrania, ceramikę, aż po…zwierzęta, np. żółwie, węże czy jaszczurki (pamiętajmy, że przewóz zwierząt jest nielegalny!). W takich miejscach jak to, sprzedaje się tylko „podróbki”. Sprzedawcy będą przysięgać, że ich towar jest oryginalny, ale nie wierzmy im.

Tunezja | Medyna jest jedną z najciekawszych atrakcji Susy
Tunezja | Medyna jest jedną z najciekawszych atrakcji Susy (by happenchance )

Targowanie się

Podstawą zakupów jest targowanie się. Jeśli rzeczy nie mają ceny, wymyśla ją sprzedawca. Oczywiście są bardzo wysokie, ale spokojnie możemy je zmniejszyć nawet o 1/3. Pamiętajmy, że targowanie to długi proces, jednak nie zniechęcajmy się. Nie obawiamy się też o barierę językową, sprzedawcy potrafią porozumieć się niemal w każdym języku świata.

Tunezja | Mały mieszkaniec medyny
Tunezja | Mały mieszkaniec medyny (by genista )

Dodaj komentarz ...