Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui)

16 listopad 2015.

181
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Marsa al-Kantawi (Port El Kantaoui)4.50 out of 50 based on 2 voters.


Ta ekskluzywna dzielnica tunezyjskiego miasta Susa zaczyna się ok. 8 km od centrum. Marsa al-Kantawi, Mina al-Kantawi albo po francusku Port El-Kantaoui, to dokładnie zaprojektowane na desce kreślarskiej małe miasteczko portowe.

Tunezja | Marsa al-Kantawi
Tunezja | Marsa al-Kantawi (by eugenijusr )

Port jachtowy

Port jachtowy – marina – może jednocześnie przyjmować do 300 jednostek. Pracują na pełnych obrotach restauracje rybne, sklepy z pamiątkami, oferowane są wycieczki po morzu i z nurkowaniem, dla najmłodszych gości dostępny jest aquapark. Miejscowe plaże w niczym nie ustępują wybrzeżom Hammamet albo Mahdii.

Historia

Biorąc pod uwagę fakt, że Tunezja zdobyła trwałe miejsce w ofertach licznych biur podróży, władze kraju podjęły w połowie lat 70 ubiegłego wieku decyzję o urządzeniu na malowniczym skrawku wybrzeża Marsa el-Kantawi. Miało to być centrum wypoczynkowe z portem jachtowym i polem golfowym, spełniające nawet najbardziej wygórowane oczekiwania gości. Pod koniec lat 70 plany zostały zrealizowane. Projekt został sfinansowany przez Kuwejt, Abu Dhabi i Bank Światowy.

Tunezja | Przystań jachtowa, Marsa al-Kantawi
Tunezja | Przystań jachtowa, Marsa al-Kantawi (by hisgett )

Jak dostać się do Marsa al-Kantawi

Turyści lądują zwykle na jednym z trzech portów lotniczych Tunezji – w Monastyrze, Enfidha albo w Tunisie. Stamtąd już prosta droga do Susa – pociągiem, autobusem, taksówką. Między Susa i Marsa al-Katawi kursuje mnóstwo pojazdów transportu publicznego – autobusów, taksówek.

Hotele

Bazę hotelową Marsa al-Katawi stanowią w większości hotele cztero- i pięciogwiazdkowe z własnymi, z zasady, centrami talasoterapii (zabiegi lecznicze lub pielęgnacyjne, wykorzystujące morski klimat, morską wodę, muł, glony, piasek, wodorosty, błoto, a także inne substancje pochodzące z morza, jako czynnik terapeutyczny). Obiekty są nowe, budowane od początku lat 90. Nieliczne hotele trzygwiazdkowe mogą pochwalić się wyższym poziomem usług w porównaniu z analogicznymi hotelami w Susa.

Tunezja | Plaża w Marsa al-Kantawi
Tunezja | Plaża w Marsa al-Kantawi (by Goran Necin )

Morze i słońce

Plaże Marsa al-Katawi są zdecydowanie lepsze od innych, pozostających w granicach miasta: czystsze, szerokie i mniej zatłoczone. Najbardziej atrakcyjne fragmenty wybrzeża rozciągają się od mariny na północ, bliżej granicy strefy kurortu. Morze też jest tutaj bardziej przeźroczyste niż w Susa, rzadko spotyka się skupiska wodorostów, a fale są takie, jak na całym wschodnim wybrzeżu (w przeciwieństwie do bardziej niespokojnego północnego). Na plażach hotele zapewniają gościom wszystko, co niezbędne dla komfortowego wypoczynku -  parasole, leżaki, materace, ręczniki.

Plaże hotelowe Marsa al-Katawi są lepiej chronione przed inwazją miejscowej ludności, niż w Susa – możliwość zetknięcia się z wielodzietną rodziną tunezyjską jest tutaj równa zeru.

W pobliżu wejścia do przystani jachtowej znajduje się Aqua Palace. Wśród różnych atrakcji – kilka zjeżdżalni, basen z falami oraz wodne rozrywki dla najmłodszych.

Tunezja | Zabudowa w Port El-Kantaoui
Tunezja | Zabudowa w Port El-Kantaoui (by Goran Necin )

Pięć rzeczy, które należy zrobić w Marsa al-Katawi

  • „Potalasować się” w jednym z pięciogwiazdkowych centrów talasoterapii.
  • Wypić jedno-dwa piwa w restauracji Golf Brau.
  • Przejechać się kolejką turystyczną do Susa i z powrotem.
  • Odwiedzić port jachtowy, aby zjeść smaczną rybę i kupić pamiątki.
  • Wypić filiżankę zielonej herbaty na tarasie kawiarni Sidi El Kantaoui.

Tunezja | Aromatyczne przyprawy
Tunezja | Aromatyczne przyprawy (by mattphotos )

Kuchnia i restauracje Marsa al-Katawi

Większość restauracji kurortu jest skupiona w rejonie mariny – na promenadzie wzdłuż miejsc do cumowania i w pobliżu wejścia do portu. Wszystkie oferują szeroki przekrój potraw, od ryb i owoców morza, poprzez kuchnię narodową do kilku wariantów potraw kuchni francuskiej i włoskiej.

Również w ciągu dnia można się posilić w „ludowych” lokalach. Alkohol podają tylko w restauracjach turystycznych; w lokalach publicznych można co najwyżej delektować się wodą mineralną. Miłośnicy piwa powinni odwiedzić restauracje Golf Brau; podają tam kilka gatunków tego napoju własnego wyrobu.

Aby spróbować zielonej herbaty z cedrowymi orzeszkami albo kawy arabskiej, należy wybrać się do kawiarni, a właściwie całego kawiarnianego kompleksu Sidi El Kantaoui.

Shopping i sklepy

Marsa al-Katawi, to ogromne możliwości dla amatorów shoppingu. Zaopatrzyć się w pamiątki z Tunezji można zarówno w lokalnych sklepach, jak i w specjalnych, wielopiętrowych centrach. Jest jeszcze jedna możliwość: pojechać do Susa, gdzie centrum handlowe Soula przepełnione jest wszelkiego rodzaju towarami dla turystów. 

Tunezja | Plaże Marsa al-Katawi należą do najpiękniejszych w okolicy
Tunezja | Plaże Marsa al-Katawi należą do najpiękniejszych w okolicy (by hisgett )

Dodaj komentarz ...