Społeczeństwo

06 maj 2016.

115
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.93 na 5)
Społeczeństwo4.93 out of 50 based on 14 voters.


Pod względem liczby ludności Tunezja zajmuje 77. miejsce na świecie. Liczba Tunezyjczyków ciągle wzrasta, a obecnie przekroczyła już 10,6 miliona.

Tunezja | W Tunezji średnia długość życia mężczyzn to 72 lata
Tunezja | W Tunezji średnia długość życia mężczyzn to 72 lata (by sblackley )

Grupy Etniczne w Tunezji

Przy takiej liczbie ludności gęstość zaludnienia wynosi 65,6 osoby na km2. Około 97% Tunezyjczyków to zarabizowani Berberowie, natomiast czystych Berberów i Europejczyków mieszka tu zaledwie po 1%.

Wśród Europejczyków zamieszkujących Tunezję przeważają Francuzi i Włosi. Do mniejszości zaliczani są Żydzi i pozostałe grupy etniczne, których łącznie jest zaledwie 1%. Co ciekawe, historia Żydów tunezyjskich sięga praktycznie I wieku. Podobnie jak ma to miejsce w większości innych państw, w Tunezji średnia długość życia kobiet (77 lata) jest dłuższa niż mężczyzn (72 lata).

Historia Tunezyjczyków

Mówiąc o Tunezyjczykach należy pamiętać o bogatej i burzliwej historii tego regionu świata. Kraj ten na przestrzeni wieków znajdował się pod wieloma wpływami, w związku z czym przez tereny Tunezji "przewinęli się": Fenicjanie, Rzymianie, Wandalowie, Arabowie, Maurowie oraz Turcy.

Najbardziej zaludnione miasta

Oczywiście najbardziej zaludnionym miastem jest stolica Tunezji, czyli Tunis. Następne w kolejności jest Safakis, a po nim Nabul.

Jednym z najspokojniejszych miast, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, jest Tauzar.

Według spisów ludności z 2004 roku bardzo mało Tunezyjczyków zamieszkuje regiony Kef i Siliana.

Od lat wzrasta liczba wewnętrznych migracji. Tunezyjczycy przenoszą się głownie do stolicy. Najważniejszym powodem jest poszukiwanie pracy, możliwość edukacji oraz nowo zawierane małżeństwa. Niestety ubocznym skutkiem tej migracji jest niekontrolowane budownictwo wokół Tunisu oraz powstawanie dzielnic biedy.

Tunezja | Egipt liczy ponad 10,6 miliona mieszkańców
Tunezja | Egipt liczy ponad 10,6 miliona mieszkańców (by sblackley )

Dodaj komentarz ...