Kobiety w Tunezji

27 maj 2013.

118
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.83 na 5)
Kobiety w Tunezji4.83 out of 50 based on 6 voters.


Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez polityków, takich jak chociażby Habib Bourguiba (a może właściwie dzięki nim), wprowadzono ustawowy zakaz noszenia tego stroju w urzędach państwowych oraz w placówkach oświaty. Co więcej, politycy podczas publicznych wystąpień często nazywają hidżab „wstrętną szmatą”.

Tunezja | Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów stanowią kobiety
Tunezja | Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów stanowią kobiety (by keithroper )

Wokół hidżabu

Jednakże sama niechęć do hidżabu (حجاب) – kwadratowej chusty zakrywającej włosy, uszy i szyję kobiet – nie dawała Tunezyjkom praw równych mężczyznom. Co więcej, nawet sam ten zakaz powodował ograniczenie praw kobiet, które chciały z własnej woli nosić hidżab jako oznakę swej religijności, a bywało też, że były one zmuszane przez policję do podpisywania oświadczeń, że nigdy go nie założą.

W tzw. „arabskiej rewolucji” brały udział Tunezyjki, które wyszły protestować na ulicę, ubrane zarówno w krótkie spódniczki, jak i zakryte hidżabem.

Prawa i edukacja mieszkanek Tunezji

Od roku 1956 Tunezyjki mają prawo do głosowania, a od roku 1973 mogą także zgodnie z prawem poddać się zabiegowi aborcji. Ponadto mają także prawnie gwarantowany dostęp do pigułek antykoncepcyjnych.

Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów to kobiety, jednak jedynie 30% z nich znajduje później zatrudnienie. Mimo iż z roku na rok coraz więcej dziewczyn kończy szkołę podstawową i średnią, to ze względu na rozdźwięk pomiędzy tym czego są uczone, a tym czego oczekuje rynek pracy, bardzo niewiele z nich znajduje zatrudnienie w zawodach związanych z biznesem, ekonomią czy inżynierią.

Niestety analfabetyzm wśród kobiet jest wciąż większy niż wśród mężczyzn i sięga aż 34,7%.

Tunezja | Hidżab pochodzi od słowa haja, czyli skromność
Tunezja | Hidżab pochodzi od słowa haja, czyli skromność (by _aida )

Partia Odrodzenia

Partią, która chyba najbardziej stara się o wyrównanie praw kobiet i mężczyzn, jest Partia Odrodzenia, czyli Hizb an-Nahda (حركة النهضة). Chcą oni, aby kobiety miały prawo wyboru stroju, który noszą – od hidżabu zaczynając, a na bikini kończąc. Ponadto chcą zniesienia poligamii, którą uważają za nielegalną w świetle szariatu. Co więcej, przywódca partii Rachid Ghannouchi publicznie obiecał wzmocnienie roli kobiet w tunezyjskiej polityce.

Feministki Tunezji

Mimo wielu widocznych zmian, czołowe feministki Tunezji: Munjiyah al-Sawaihi oraz Fawzia Zouari obawiają się iż bez względu na czynny udziału kobiet w rewolucji, ostatecznie władza o nich zapomni i stracą możliwość walki o swoje prawa.

Jeszcze czarniejszy scenariusz, który przepowiadają jest taki, że stracą wszystko, co do tej pory udało im się osiągnąć. Tunezyjki nie chcą podzielić losu Iranek.

Tunezja | Małe mieszkanki Tunezji
Tunezja | Małe mieszkanki Tunezji (by Ray_from_LA )

Dodaj komentarz ...