Społeczeństwo

115
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Społeczeństwo0 out of 50 based on 0 voters.


Pod względem liczby ludności Tunezja zajmuje 77. miejsce na świecie. Liczba Tunezyjczyków ciągle wzrasta, a obecnie przekroczyła już 10,6 miliona.

Tunezja | W Tunezji średnia długość życia mężczyzn to 72 lata
Tunezja | W Tunezji średnia długość życia mężczyzn to 72 lata (by sblackley )

Grupy Etniczne w Tunezji

Przy takiej liczbie ludności gęstość zaludnienia wynosi 65,6 osoby na km2. Około 97% Tunezyjczyków to zarabizowani Berberowie, natomiast czystych Berberów i Europejczyków mieszka tu zaledwie po 1%.

Wśród Europejczyków zamieszkujących Tunezję przeważają Francuzi i Włosi. Do mniejszości zaliczani są Żydzi i pozostałe grupy etniczne, których łącznie jest zaledwie 1%. Co ciekawe, historia Żydów tunezyjskich sięga praktycznie I wieku. Podobnie jak ma to miejsce w większości innych państw, w Tunezji średnia długość życia kobiet (77 lata) jest dłuższa niż mężczyzn (72 lata).

Kobiety w Tunezji

118
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Kobiety w Tunezji0 out of 50 based on 0 voters.


Pomimo iż 98% Tunezyjczyków to muzułmanie, w kraju tym od lat propagowana jest polityka „antyhidżabowa”. Przez polityków, takich jak chociażby Habib Bourguiba (a może właściwie dzięki nim), wprowadzono ustawowy zakaz noszenia tego stroju w urzędach państwowych oraz w placówkach oświaty. Co więcej, politycy podczas publicznych wystąpień często nazywają hidżab „wstrętną szmatą”.

Tunezja | Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów stanowią kobiety
Tunezja | Na uczelniach wyższych aż 59,5% studentów stanowią kobiety (by keithroper )

Wokół hidżabu

Jednakże sama niechęć do hidżabu (حجاب) – kwadratowej chusty zakrywającej włosy, uszy i szyję kobiet – nie dawała Tunezyjkom praw równych mężczyznom. Co więcej, nawet sam ten zakaz powodował ograniczenie praw kobiet, które chciały z własnej woli nosić hidżab jako oznakę swej religijności, a bywało też, że były one zmuszane przez policję do podpisywania oświadczeń, że nigdy go nie założą.

W tzw. „arabskiej rewolucji” brały udział Tunezyjki, które wyszły protestować na ulicę, ubrane zarówno w krótkie spódniczki, jak i zakryte hidżabem.

Polacy w Tunezji

145
com_content.category
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Polacy w Tunezji0 out of 50 based on 0 voters.


Od lat w Tunezji mieszka grupa Polaków, która obecnie, według szacunków ambasady, liczy ok. 700 osób. W 99% są to kobiety zamężne z Tunezyjczykami oraz dzieci pochodzące z takich małżeństw.

Tunezja | Tunezję zamieszkuje około 700 Polaków
Tunezja | Tunezję zamieszkuje około 700 Polaków (by james2k11 )

Emigracja biznesowa

Ponadto w Tunezji mieszka ok. 70 osób z Polski, które przebywają na terenie tego kraju ze względu na pracę i tymczasowe kontrakty. Polacy zamieszkują głównie Tunis i okolice, Sousse, Mehdia, Sfax oraz Jendouba.

Nasza Polonia ma możliwość uczenia swoich dzieci języka Polskiego oraz uczestniczenia w mszach świętych odprawianych częściowo w języku polskim.

Dodaj komentarz ...