Jaśmin – kwiatowy symbol Tunezji

28 marzec 2016.

189
com_content.article
(10 razy zagłosowano, średnia ocena 4.90 na 5)
Jaśmin – kwiatowy symbol Tunezji4.90 out of 50 based on 10 voters.


Nazwa Jaśmin (Jasminum L.) pochodzi od perskiego słowa "yasmin", co oznacza „pachnący kwiat”. Jest to narodowy kwiat Tunezji.

Tunezja | Jaśmin – narodowy kwiat Tunezji
Tunezja | Jaśmin – narodowy kwiat Tunezji (by starr-environmental )

Pod nazwą jaśmin kryje się aż 200 gatunków kwiatów, głównie z Afryki i Azji. Spacerując ulicami Tunisu czy Sousse spotkamy je w wielu miejscach, nawet przy głównych ulicach. W wielu miejscach można spotkać zrobione z nich korale albo bransoletki – wyglądają bardzo efektownie i pięknie pachną, ale niestety nie są zbyt trwałe. Za niewielkie pieniądze można kupić też pięknie pachnący bukiet.

Często można też spotkać mężczyzn mających za uchem kwiat jaśminu. Jeśli za lewym – jest żonaty, jeśli natomiast za prawym, to jest stanu wolnego.

Jaśmin ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wytwarza się z niego olejek, który poszczycić się może wieloma właściwościami, np. antydepresyjnymi czy relaksacyjnymi. Nutę jaśminu możemy poczuć w wielu kremach, balsamach oraz perfumach światowych marek. Będąc w Tunezji warto zakupić sobie jako jedną z pamiątek perfum w kostce o zapachu jaśminu.

Tunezja | Pod nazwą jaśmin kryje się aż 200 gatunków kwiatów
Tunezja | Pod nazwą jaśmin kryje się aż 200 gatunków kwiatów (by sybarite48 )

Dodaj komentarz ...