Matmata

03 maj 2015.

165
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.86 na 5)
Matmata4.86 out of 50 based on 7 voters.


Matmata to niewielka miejscowość zamieszkiwana przez Berberów w rejonie gór Dżebel. Co sprawia, że to miejsce jest tak bardzo wyjątkowe i każdy turysta odwiedzający kraj marzy by tu przyjechać?

Tunezja | Głębokość podziemnych domów sięga 7 m
Tunezja | Głębokość podziemnych domów sięga 7 m (by The Cisco Kid )

Skalne domy

Matmata słynie z drążonych w miękkich skałach domów. Co dają takie skalne mieszkania? W upalne dni doskonale chłodzą, natomiast zimą jest w nich bardzo ciepło. Takie domy bardzo łatwo rozbudować, wiele z nich składa się z kilku dziedzińców połączonych tunelami.

Podziemne mieszkanie ma kształt okrągłej studni o średnicy 10-15 m, a jego głębokość sięga 7 m. Znajdują się tam: izba, spiżarnia, strych i pomieszczenia gospodarcze. Dawniej, półki, stoły i łóżka formowane były w ścianach.

Historia

Kiedy powstało to niezwykłe miejsce? Według legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie, te wyjątkowe domostwa zaczęto budować już w czasach starożytnych. Podczas jednej z wojen punickich mieszkańcy regionu w obawie przed swoim życiem zaczęli kopać jaskinie, które później zamieszkiwali.

Pierwsza wzmianka na temat domów skalnych pochodzi z V wieku p.n.e. Pisał o nich wówczas grecki historyk Herodot.

Wielu Berberów wyprowadziło się z Matmaty do oddalonej o około 20 km Nowej Matmaty, porzucając tym samym swoje domy. Ci, którzy zostali trudnią się hodowlą zwierząt oraz uprawą pól.

Tunezja | Wnętrze mieszkania wykutego w skale
Tunezja | Wnętrze mieszkania wykutego w skale (by archer10 )

Wydrążone w skałach domy w miasteczku Matmata, każdego roku przyciągają rzesze turystów. Wszystko to za sprawą kultowego filmu „Gwiezdne wojny”. Sceny te kręcone były w hotelu Sidi Driss, który obejmuje 5 wydrążonych w skale dziedzińców. Można zobaczyć tu również pozostałości po planie filmowym. Nocleg w takim hotelu z pewnością nie należy do luksusowych i tanich, ale może okazać się niesamowitą przygodą.

W pobliżu znajduje się wiele restauracji oraz sklepów z pamiątkami. Wielu mieszkańców mając dość bycia „żywym eksponatem muzealnym” i ogrodziło swoje domy drutem kolczastym.

Tunezja | Plan filmowy
Tunezja | Plan filmowy "Gwiezdnych wojen" (by veroyama )

Dodaj komentarz ...