Literatura w Tunezji

14 maj 2012.

116
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Literatura w Tunezji4.00 out of 50 based on 5 voters.


Tunezyjska literatura tworzona jest w dwóch językach: arabskim i francuskim. Choć dzieła kilku pisarzy pochodzących z tego kraju zostały przetłumaczone na język angielski, w naszym kraju tunezyjscy autorzy są wciąż jeszcze bardzo mało znani.

Tunezja | W Tunezji, literatura tworzona jest w języku arabskim i francuskim
Tunezja | W Tunezji literatura tworzona jest w języku arabskim i francuskim (by gadl )

Tunezyjscy pisarze

Literatura pisana w języku arabskim ma dużo większe znaczenie kulturowe. Jej korzenie sięgają VII wieku i wiążą się z przybyciem w te rejony Arabów.

Wśród cenionych tunezyjskich pisarzy na szczególną uwagę zasługują: Ali Douagi, Béchir Khraief, Moncef Ghachem, Hassan Ben Othmen, Walid Soliman, Mahmoud Messaadi i uważany za narodowego poetę Abou el-Kacem el-Chebbi.

Pisarzem o międzynarodowej sławie jest z pewnością Mustapha Tlili. Jego opowiadanie „Lion Mountain” zostało przetłumaczone na język angielski w roku 1990 przez Lindę Coverdale.

Habib Selmi, mimo iż tworzy w języku arabskim i urodził się w Tunezji, od lat mieszka we Francji.

Literatura w języku francuskim

Tunezyjska literatura w języku francuskim zaczęła powstawać dopiero w XX wieku. W twórczości pisarzy takich jak: Abdelwahab Meddeb, Bekri Tahar, Hele Beji i Aymen Fawzi Mellah, uwidoczniony jest przede wszystkim motyw wędrówki i wygnania.

Tunezja | Literatura w języku francuskim zaczęła powstawać w XX wieku
Tunezja | Literatura w języku francuskim zaczęła powstawać w XX wieku (by linnybinnypix )

Jednym z najbardziej znanych pisarzy tworzących w języku francuskim jest Żyd tunezyjskiego pochodzenia - Albert Memmi. Pisarz ten od wczesnych lat swojego życia kształcił się w Paryżu, gdzie ostatecznie na stałe zamieszkał. Jego twórczość balansuje pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu.

Pisarzem tworzącym na obczyźnie jest Hédi Bouraoui. Kształcił się we Francji i Stanach Zjednoczonych, a obecnie mieszka w Kanadzie. Pisze on wiersze, nowele i eseje.

Dodaj komentarz ...