Tunezja – zdrowie i bezpieczeństwo

19 luty 2015.

18
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Tunezja – zdrowie i bezpieczeństwo4.50 out of 50 based on 4 voters.


Jeśli zachowa się rozsądek i podstawowe zasady higieny, to Tunezja jest krajem, w którym nie grożą nam większe problemy zdrowotne. Podobnie jest z bezpieczeństwem, gdyż Tunezyjczycy są niezwykle gościnni i liberalni.

Tunezja | Pamiętajmy, aby w Tunezji pic tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę
Tunezja | Pamiętajmy, aby w Tunezji pic tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę (by lusi )

Szczepienia

Aby wjechać do Tunezji nie potrzeba mieć żółtej książeczki szczepień, gdyż nie ma żadnych szczepień, które byłyby wymagane. Należy jednak pamiętać, że w kraju tym nadal zdarzają się zachorowania na febrę, cholerę, tyfus i żółtaczkę. Są to jednak sporadyczne przypadki i to z dala od regionów turystycznych.

Pustynne węże i skorpiony

Każdy, kto wybiera się na południe Tunezji w region Sahary właściwej, powinien być świadomy zagrożenia ze względu na skorpiony i węże. Wysokie górskie buty są niezbędne, bez względu na gorąco jakie się w nich odczuwa.

Woda i owoce

Ponieważ w Tunezji, tak jak to ma miejsce w innych egzotycznych krajach, flora bakteryjna jest trochę inna od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni, powinniśmy uważać na spożywany pokarm. Najlepiej jest pić wyłącznie wodę przegotowaną lub butelkowaną, a kuszące słodyczą owoce dokładnie myć, a najlepiej zawsze obierać ze skórki przed zjedzeniem.

Ubezpieczenie zdrowotne

Mimo iż podczas wyprawy do Tunezji ubezpieczenie osobowe jest nieobowiązkowe, to warto je wykupić. Najlepiej z ubezpieczeniem dodatkowym, ze względu na wysokie koszty leczenia w tym kraju. Szpitali jest tu bardzo dużo, a ich dokładne adresy można znaleźć na stronie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tunisie pod linkiem: http://www.tunis.polemb.net/?document=322.

Tunezja | Na obszarach pustynnych poważnym zagrożeniem są skorpiony, trzeba więc pamiętać o wysokich butach
Tunezja | Na obszarach pustynnych poważnym zagrożeniem są skorpiony, trzeba więc pamiętać o wysokich butach
(by davidallaq )

Kieszonkowcy

Jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, to w Tunezji nie musimy się o nie martwić. Największym problemem dla turystów są kieszonkowcy. Turyści są szczególnie narażeni na kradzieże w miejscach zatłoczonych, głównie na bazarach, placach, a także w środkach komunikacji publicznej. Nie należy nigdy nosić przy sobie większej gotówki ani trzymać dokumentów w tym samym miejscu co pieniądze.

Jeśli kogoś spotka to nieszczęście i straci pieniądze, a zwłaszcza dokumenty, to powinien skontaktować się nie tylko z policją ale także z ambasadą. Oprócz otrzymania tymczasowego paszportu w szczególnych i uzasadnionych przypadkach możemy liczyć na wypłatę określonej sumy pieniędzy, którą trzeba będzie następnie zwrócić.

Tunezja | Nim skosztujemy kuszącego owocu, powinniśmy go dokładnie umyć, a najlepiej obrać ze skórki
Tunezja | Nim skosztujemy kuszącego owocu, powinniśmy go dokładnie umyć, a najlepiej obrać ze skórki (by phileole )

Sytuacja polityczna w regionie

Ze względu na sytuację w regionie zaleca się, aby turyści sprawdzali na bieżąco komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat warunków bezpieczeństwa w Tunezji, a w razie wątpliwości można się kontaktować z Ambasadą RP w Tunisie. Przydatne jest także bycie w kontakcie z Tunezyjskim Urzędem do spraw Turystyki, którego siedziba znajduje się w Warszawie.

Kraj muzułmański

Mimo iż Tunezja jest krajem muzułmańskim, to jej mieszkańcy są liberalni w swoich poglądach. Nie zwalnia nas to jednak z szanowania tradycji i obyczajów Tunezyjczyków.

Dodaj komentarz ...