Bizerta

28 lipiec 2017.

85
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Bizerta4.67 out of 50 based on 3 voters.


Bizerta (بنزرت) miasto położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Uważane jest za najstarsze miasto Tunezji, a zarazem najbardziej zeuropeizowane.

Tunezja | Le Vieux Port, Bizerta
Tunezja | Le Vieux Port, Bizerta (by t_abdelmoumen )

Bizerta leży około 65 km na północ od stolicy kraju Tunisu i 15 km od Białego Przylądka (Ar-Ras al-Abjad). Nieopodal miasta znajduje się Jezioro Bizerta, które połączone jest z Morzem Śródziemnym kanałem o długości ok. 7 km. Historia miasta rozpoczęła się w roku 1000 p.n.e., kiedy to zostało ono założone przez Fenicjan z Tyru.

Muzeum Oceanograficzne

Do największych atrakcji turystycznych miasta zalicza się Muzeum Oceanograficzne znajdujące się w dawnym forcie Sidi el-Hannitower.

Oprócz kolekcji morskich stworzeń można tutaj obejrzeć historyczną mapę miasta oraz kolekcję fotografii przedstawiających Bizerte z dawnych lat.

Atrakcje i zabytki

Ciekawym miejscem jest także kasba, będąca najbardziej imponującym budynkiem w starej części miasta oraz znajdujący się na wzgórzu na północy miasta hiszpański fort z XVI wieku. Rozciąga się stąd piękny widok na stary i nowy port.

W samym środku medyny Bizerty znajduje się Wielki Meczet wybudowany w XVII w. Meczet ten otoczony jest licznymi zawijami (czyli grobami), jednakże najważniejszą z nich jest wybudowana w 1673 r. Zawija Sidi Mostari.

Ze względów architektonicznych warto pospacerować uliczkami dzielnicy Andaluzyjskiej w Bizercie. Tutejsze domy o wyraźnie hiszpańskim charakterze ozdobione są zielonymi dodatkami otaczającymi drzwi i okna.

Niedaleko kanału prowadzącego do starego portu oraz do Placu Bouchoucha znajduje się targ, na którym codziennie rano sprzedawane są świeże ryby i owoce morza, oraz owoce i warzywa.  

Tunezja | Falochrony, Bizerta
Tunezja | Falochrony, Bizerta (by rais58 )

Piaszczyste plaże Bizerty

Główna droga biegnąca wzdłuż nabrzeża prowadzi do dzielnicy turystycznej i na plażę. W okolicy Bizerty jest kilka czystych i piaszczystych plaż zlokalizowanych w północnej i wschodniej części miasta. Za najlepszą uważana jest plaża Remel, znajdująca się 3 km na wschód od miasta.

Radni miasta Bizerta, dbając o rozwój i chcąc przyciągnąć bogatych turystów, zdecydowali się wybudować w 2010 roku przystań jachtową o długości 110 metrów. Nazwano ją Goga Superyacht Marina

Czytaj także:

Dodaj komentarz ...