Sałatka Méchouia

26 kwiecień 2017.

148
com_content.article
(15 razy zagłosowano, średnia ocena 4.87 na 5)
Sałatka Méchouia4.87 out of 50 based on 15 voters.


Sałatka Mechouia (سلاطة مشوية) to jedna z najważniejszych tunezyjskich potraw, można wręcz powiedzieć, że to "popisowe" danie mieszkańców tego kraju.

Tunezja | Sałatka Méchouia to w dosłownym znaczeniu
Tunezja | Sałatka Méchouia to w dosłownym znaczeniu "sałatka grilowana" (by crystalflick )

Grillowana sałatka

Jej nazwę dosłownie można przetłumaczyć jako „sałatka grillowana”, co doskonale oddaje jej charakter. Przygotowuje się ją z pomidorów, papryki, cebuli i bakłażanów. Czasami warzywa te są pieczone na grillu, a czasami  pokrojone i ugotowane.

Całość doprawiona jest solą, pieprzem, czosnkiem, suszoną kolendrą i kminkiem, a z wierzchu delikatnie skropiona oliwą z oliwek.

Dodatki:

Tunezyjczycy lubujący się w pikantnej kuchni dodają do niej harissę. Oczywiście obowiązkowo podawana jest chrupiąca bagietka.

Sałatka Mechouia bywa podawana z roztrzepanym jajem lub cieniutkimi, pikantnymi kiełbaskami – merguez wyrabianymi z jagnięciny, a rzadziej z wołowiny.

Na śniadanie lub na obiad

Sałatka ta może być serwowana na kilka sposobów. Jako danie śniadaniowe podawana jest w towarzystwie oliwek, tuńczyka i z gotowanymi ćwiartkami jajek.

Może być dodatkiem do dania głównego w trakcie obiadu.

Czasami sałatka Méchouia wykorzystywana jest jako podstawa do tworzenia zapiekanek makaronowych. 

Łatwa do zrobienia

Sałatka Méchouia jest niezwykle prosta w przygotowaniu, a wszystkie warzywa wchodzące w jej skład są u nas łatwo dostępne, dlatego warto ją przygotowywać choćby podczas letnich ogrodowych przyjęć. 

Dodaj komentarz ...