Celtia

20 lipiec 2015.

88
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 4.83 na 5)
Celtia4.83 out of 50 based on 6 voters.


Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych produktów na lokalnym rynku monopolowym.

Tunezja | Piwo Celtia w puszce
Tunezja | Piwo Celtia w puszce (by gorik )

Towar luksusowy

Początkowo piwo produkowane było pod nazwą "Stella", która została zmieniona na "Celtia" w roku 1951. Wówczas to Société Frigorifique et Brasserie de Tunis (SFBT) postanowiło, że piwo to będzie produktem luksusowym. Od roku 1996 w browarze zaczęto dokonywać różnego rodzaju modernizacji, których kulminacja przypadła na rok 2001. Obecnie jest to zmodernizowany browar z własnym laboratorium.

Celtia – jasne piwo

Celtia to piwo jasne, na bazie wody, słodu i chmielu, o zawartości alkoholu równej 5%. Być może ze względu na muzułmańskie zasady w roku 2006 zaczęto produkować bezalkoholową wersję piwa.

Barwy browaru to czerwony, biały i czarny. Nazwa piwa na etykietach i materiałach reklamowych pisana jest czarnymi stylizowanymi literami gotyckimi. Piwo to można kupić w zielonych szklanych butelkach lub w puszkach o różnej pojemności.

Tunezja | Piwo Celtia w butelce
Tunezja | Piwo Celtia w butelce (by jamescridland )

Celtia w sieci

Piwo Celtia ma swoją oficjalną stronę internetową, na której oprócz historii całego browaru przeczytać można między innymi o kolejnych etapach linii produkcyjnej.

Pasjonaci piwa powinni więc odwiedzić stronę www.celtia.com.tn, a najlepiej pojechać do Tunezji i po dniu spędzonym na słonecznej plaży wybrać się do restauracji na zimny kufel Celtii.

Dodaj komentarz ...