Al-Mahdija

22 wrzesień 2015.

144
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.13 na 5)
Al-Mahdija4.13 out of 50 based on 8 voters.


Al-Mahdija (المهدية) to niewielka miejscowość położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego z czystymi, piaszczystymi i szerokimi plażami.

Tunezja | Wybrzeże Al-Mahdija
Tunezja | Wybrzeże Al-Mahdija (by Ray_from_LA )

Historia Al-Mahdija

Miasteczko położone jest około 64 km na południowy wschód od Susa i 250 km od Tunisu. Nazwa miasta została mu nadana w 916 r. na cześć imienia charyzmatycznego kalifa Abd Allaha al-Mahdiego, który założył Państwo Fatymidów.

W X wieku miasteczko było strategicznym portem z dużą flotą handlową. To właśnie z tego względu zostało otoczone wysokimi na 10 metrów murami fortyfikacyjnymi. Medyna do dnia dzisiejszego zachowała swój średniowieczny urok. Wchodzi się do niej przez „bramę” Skifa el-Kahla. Medyna rozciąga się na wschód na długości 1,5 km aż do Cap d’Afrique. W obrębie medyny znajduje się meczet Mustapha Hamza, z ośmiokątnym minaretem, wybudowany w roku 1772. W jego pobliżu jest urokliwy plac du Caire, na którym w zacienionych drzewami kawiarenkach można wypić pyszną kawę.

Tunezja | Centralny plac w Al-Mahdiji
Tunezja | Centralny plac w Al-Mahdiji (by Ray_from_LA )

Wielki Meczet i meczet Slimane Hamza

W pobliżu placu Khadi en-Noamine wznosi się Wielki Meczet, który jest repliką meczetu z 921 roku. Oryginalna budowla została zniszczona, a dokładniej wysadzona, w 1554 roku podczas wycofywania się z miasta hiszpańskiego wojska. Z placu Khadi en-Noamine widoczny jest także niewielki minaret meczetu Slimane Hamza.

Borj el-Kebir

Najwyższym punktem półwyspu jest Borj el-Kebir, czyli XVI wieczny fort, który sam w sobie nie jest zbyt interesujący, jednak warto zapłacić za bilet wstępu dla samego widoku jaki się rozpościera z tego miejsca.   

Lokalne plaże zdominowane są przez właścicieli pobliskich hoteli. Mimo to turyści, którzy w nich nie mieszkają mogą z nich korzystać. Najczęściej wiąże się to z wykupieniem leżaka i parasola plażowego.

Tunezja | Nad samym morzem znajduje się cmentarz
Tunezja | Nad samym morzem znajduje się cmentarz (by gorik )

Dodaj komentarz ...